Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Android

Android Kullanıcılarının Yüzde 33.8’i İnternet Sitelerine Erişemeyecek

 Android işletim sistemine sahip eski telefonlar, Eylül 2021 tarihinden itibaren güvenli internet sitelerine bağlantı sağlayamayacak.

Telefon işletim sistemlerinde yazılım güncellemeleri hem performans kaybının önlenmesi hem de güvenlik açısından oldukça önemli bir yere sahip. Ancak bazı kullanıcılar model eskiliği ya da gereken bazı özellikleri karşılayamama gibi problemlerden dolayı telefonlarını güncelleyememekte. Pek çok dezavantajı beraberinde getiren bu durum ise bazı Android yazılımlı telefonların güvenli internet sitesine erişimini engelleyecek.

Mozilla, Cisco ve Let’s Encrypt şirketleri beş yıl önce mobil platformlar için ilk ücretsiz güvenlik sertifikasını vermişti. Geliştirilen kök sertifika programı ile birlikte mobil platformlarda web sitelerinin güvenle ziyaret edilmesini amaçlayan bu birliktelik, güvenlik sertifikasının bittiğini açıkladı.

Android Kullanıcılarının Yüzde 33.8’ini Kapsıyor

Android 7.1.1. Nougat işletim sisteminden eski bir işletim sistemine sahip olan telefonlar sertifika süresinin dolmasıyla birlikte güvenli internet sitelerine erişim sağlayamayacak. Eski Android işletim sistemlerine sahip telefonların Eylül 2021 tarihinden itibaren erişiminin kısıtlanacağı biliniyor.

Let’s Encrypt tarafından yapılan açıklamaya göre bu durum Android kullanıcılarının yüzde 33.8’lik bir kısmını kapsıyor.

 

 

Ali Kalburcu
Editör

Ali Kalburcu, Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi ve Sosyoloji 4. Sınıf Terk, Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi, Teknolojihub Kurucu Ortağı, Full Stack Developer

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

Google uygulama ve servislerine yenilerini eklemeye ve var olanı yenilemeye devam ediyor. Google Haritalar üzerinde yapılan değişiklikler, Google Fotoğraflar uygulamasının sınırsız depolama özelliğinin kaldırılması...