Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Hellblade
Hellblade 2: Senua's Saga

İnceleme

Hellblade: Senua’s Sacrifice ve Senua’s Saga

Oyun çıktığı ve incelemeler yayımlandığı dönemden beri “Xbox’un God of War”u olarak nitelendirilen Senua’s Sacrifie aslında oldukça kendisine özgü bir tarza sahip. Hellblade 2’nin çıkış tarihi 2021 olarak verilmişti. Peki Senua’s Saga çıkmadan önce Senua’s Sacrifice’da neler olmuştu?

Melankoli Cehennemi

Oyun yalnızca Kuzey ve Kelt mitlerini ilham alan basit bir oyun değil. İngiliz oyun geliştiricisi Ninja Theory oyunun yapımı sırasında birçok nörolog, akıl hastalığı yaşayan kişiler ve psikiyatrsitlerle birlikte çalıştı. Cermen mitolojisinin cehennem tasvirinde yer alan Helheim, yani Hel, dünyasına yaptığı yolculuğun temelinde kalbi kırık bir Kelt savaşçısı yatıyor.

Senua, biricik aşkı Dillion’ı kurtarmak için en büyük kabuslarıyla yüzleşiyor. Tanrıça Hela’dan sevgilisinin ruhuna karşılık kendi ruhunu almasını istemek için onunla savaşmaya giden Senua, yol boyunca türlü bulmacaları çözmeye çalışıyor. Üstelik yalnız da değil. Çeşitli yaratık, canavar ve Karanlık’a göğüs gererken aynı zamanda kendi kafasındaki seslerle de mücadele etmek zorunda.

Metaforik açıdan bakıldığında Dillion’ın ölümü ile başa çıkamayışını kolayca anlayabiliyorsunuz. Üzüntüsünün illüzyonu, onu kendi cehennemine gitmeye sürüklüyor. Küçüklüğünden beri dışlanan ve yalnız olan, babası tarafından suistimal edilen Senua, endişeleri ve korkularını, nefretini ve öfkesini bir kenara bırakmayı öğreniyor. Oyun aynı zamanda İskandinav mitlerini oldukça güzel şekilde anlatıyor. Öğrenmenin en iyi yolu bu olabilir.

Hellblade: Senua's Sacrifice oyundan görüntü

Hellblade: Senua’s Sacrifice oyundan görüntü

Oynanış ve Mekanikler

Aksiyon/Macera dark fantasy olarak nitelendirilen oyun, kullanıcılara muhteşem bir oynanış sunmuyor. Aksine tek düze, kendisini tekrar eden bir savaş tekniğine sahip. Kaldı ki oyunun amacı canavarlarla savaşmak ya da bunun nasıl daha iyi yapılacağı değil. Hellblade temel olarak bulmaca çözmeye, olayları farklı açılardan görmeye dayanıyor.

Canavarlar, kapı koruyucuları ve Karanlık’ın askerleri tamamen hayal ürünü olup Senua’nın kendisiyle verdiği savaşı da temsil ediyor olabilir. Bu sebeple tüm Helheim’ı da bir ilizyon olarak alabilirsiniz. Bu kullanıcıdan kullanıcıya göre değişen bir durum. Öyle bile olsa, bu canavarlarla savaşın olmadığı anlamına gelmiyor.

Bir süre sonra yeni bir kılıca ihtiyaç duyan Senua, bunun için birkaç farklı bulmaca çözmek zorunda kalıyor. Bulmacaları çözerken kendisini eleştiren, geri dönmesini söyleyen seslere karşı devam etmeye gayret gösteriyor. Yeni kılıcın eskisinden farklı olduğu aşikar ancak fark yalnızca mitolojik, oyuncu herhangi bir güncelleme görmüyor.

Hellblade

Hellblade: Senua’s Sacrifie oynanış

Helheim Tasarımı

Helheim’ın tasviri oldukça iyi ve Senua’nın verdiği mücadeleye ortak olmanızı sağlıyor. Yer yer korkutan, sinirleri geren hatta endişe ettiren bir oyun Hellblade. Hela’ya ulaşmak için geçmeniz gereken başka büyük tanrılar da bulunuyor. İlizyon tanrısı ve Ateş tanrısı gibi. Üstelik oyunun başında Hela’nın, Senua ona gelemesin diye yaptığı lanet oyuncu her kaybedişinde sağ kolundan yayılmaya devam ediyor. Oyunun başlangıçtaki uyarısında eğer lanet Senua’nın başına ulaşırsa oyunun kayıt datasının silineceğini söylüyor.

Spoiler: bu doğru değil, yalnızca oyuncuyu çekmek için söylenen bir şey. Yine de işe yarıyor.

Bir psikoz hastasının düşünce sistemiyle Kuzeyli bir Kelt savaşçısının dönemselliğini birleştiren oyun tasarımı, dışlanmış Senua’nın yaşadığı travmaları harika bir motion picture ile yansıtıyor. Kaybettiği insanları bölüm bölüm gözler önüne sermekle kalmıyor, Senua’nın hayatından kesitleri de görmemize izin veriyor. Dillion’ın kafatasını yanında taşıyan Senua ile birlikte üzülmeye hazır oyuncular için oyun Steam’de 49TL!

Hellblade

Hellblade: Senua’s Sacrifice Helheim geçişlerinden

Izdırap, Sevgi, Ölüm

Hellblade pek çok açıdan oyuncuları etkileyecek temalar işliyor. Melina Juergens’in harika oyunculuğu sayesinde empati duyacağınız Senua, uzun yıllar kendisinin lanetli olduğuna inanan bir çocuk aslında. Babası, onu ve herkesi bu şekilde kandırmış. Tıpkı psikoz hastalarının ve şizofreniden muzdarip kişilerin yaşadığı durumlara benzer. Kafasındaki sesleri susturamayan fakat onları görmezden gelmeyi öğrenen Senua, git gide güçleniyor ve Dillion’a olan sevgisinin gücü sayesinde Hela’ya karşı gelebiliyor.

Spoiler: oyunun sonunda oyuncular da Senua da aslında ölümü geri getiremeyeceğini ve bunu kabullenmeyi öğreniyor. Dillion’ı bırakması gerektiğini, yoluna devam etmesinin iyileşmeye olan adım olduğunu anlıyor.

Çektiği ızdırapların sonu gelmeyecek gibi görünse de Hellblade 7 saat gibi bir oynayışta bitirilebilen türden. Bu bağımsız AAA oyun, çıktığı dönemde aldığı ödülleri tamamen hak ettiğini kanıtlayacak.

Hellblade

Senua ve Dillion

Hellblade 2

Hellblade 2: Senua’s Saga hakkında fazla bilgi yok. Yalnızca dedikodular ve resmi trailer bulunuyor. Nefes kesici manzaralar, yine yüzü boyalı ama bu sefer kendisinin son oyundan beklendiğinin ötesinde bir öfkeyle gördüğümüz Senua, bir pagan ayininde görülüyor.

Oyunun Xbox X’e Kasım-Aralık 2021 civarında çıkması bekleniyor. PC’ye ne zaman geleceğine dair bir söylenti bulunmuyor. Geliştiriciler oyun hakkında sırra kadem basmış durumda. Yine de oyuncular ikinci oyundan oldukça umutlu görünüyor. Umuyoruz ki Hellblade 2, God of War ile karşılaştırılmayı bırakır ve kendi çerçevesinde değerlendirilmeye alınır.

Hellblade 2: Senua’s Saga

 

Hellblade 2: Senua's Saga

Hellblade 2: Senua’s Saga

 

OKUMAYA DEVAM ET : Assassin’s Creed Valhalla İncelemesi

Oyun sever, anime izleyicisi, içerik üreticisi, 23 yaşında ve sanat tarihçi.

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi

Yazılım

Ülkü Ocakları’nın Yapay Zeka Teknolojisiyle Geliştirilen Programı Gençleri Başarıya Götürecek Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapay zeka teknolojisi kullanılarak geliştirilen ODAK2023 isimli...

Advertisement

Donanım

Intel’in yeni nesil işlemci teknolojisi Rocket Lake hız aşırtma ile 6.9 GHz’e ulaştırıldı.  Henüz tanıtılmamasına rağmen heyecanla beklenen ve hakkında yeni verilerin paylaşıldığı Rocket...

Donanım

Adata, Intel Alder Lake işlemciler için DDR5-8400 bellek modüllerini hazırlıyor.  Adata, gelecekteki DDR5-8400 bellek modüllerinin Intel‘in yeni nesil Alder Lake platformunda 8400 MT/s veri...

Donanım

 RAM teknolojisindeki yeni gelişmeler, RAM fiyatlarının ucuzlamasına neden olabilir. Yeni geliştirilen RAM teknolojisi ile üretim maliyetleri düşeceği için fiyatların ucuzlaması bekleniyor. Imec program direktörü...

Donanım

 AMD Radeon RX 6700 serisi ekran kartlarının Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. AMD bir süredir Navi 22 GPU’ya dayalı AMD Radeon RX 6700 modeli...

Donanım

 TP-Link tarafından üretilen Archer T3U Plus Wi-Fi adaptörü, eski Wi-Fi teknolojilerine sahip bilgisayarlar için yüksek hız ve çift bant desteği sağlıyor. Wi-Fi teknolojisindeki yeni...

Popüler

Advertisement