Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Mobil

Huawei’in alt markası Honor resmi olarak satıldı!

Huawei’in alt markası olan Honor
15 Milyar Dolar Karşılığında Satıldı

Çin menşeili teknoloji devi Huawei, yılda ortalama 70 binin üzerinde satış yapan Honor markasını şirketin geleceğini koruması adına sattı. Satılma gerekçesine ise başta ABD olarak diğer ülkelerin yaptırımları ve Honor’un bayileri ile tedarikçilerinin korunması olarak gösteriliyor ve tabi ki Huawei’in başındaki büyük sorunlardan birisi ise Google.

honor satildi

Zira Huawei’in CEO’su Ren Zhengfei, Google’ın aralarında Youtube, Google Maps gibi kullanıcıların çok kullandığı Google uygulamalarının erişimini kısıtlama kararından sonra Google Play’e de erişimin kısıtlanacağı haberiyle birlikte 30 Milyar dolara yakın bir kayıp beklediklerini ve küresel telefon satışlarında %40 gibi büyük bir oranda düşüş beklediklerini açıkladı. Bu gelişmelerle beraber Huawei’in aldığı bu kararın yeni iş ilişkileri ve şirketin geleceği için yeterli olup olmadığı ise belirsiz.

Honor Kime Satıldı?

Satışının 15 Milyar dolar civarına mal olduğu söylenen sözkonusu markanın diğer finansal bilgileri ile ilgili Huawei tarafından bir açıklama gelmedi. Öbür taraftan ise Honor’u satın alan Shenzhen Zhixin New Information Technology Co., Ltd. olduğunu da söyleyelim.

İLGİLİ : Huawei Yeni İşletim Sistemi HarmonOS’un Yayın Tarihini Duyurdu

Bu teknoloji şirketi Honor hisselerinin %98.6’sına sahip olacak ve geri kalan 1.4’lük küçük bir kısıma ise Shenzen hükümeti tarafından pay kesilecek , bu da demek oluyor ki Huawei, Honor şirketinde herhangi bir hisse sahibi olmayacak veya herhangi bir iş yönetimi ve karar verme yetkisine sahip olmayacak.

 

Kaynak : teknosafari.net
Efe Kalburcu
Editör

Efe Kalburcu, Bakırçay Üniversitesi İşletme Bölümü Öğrencisi, Eski Çocuk Yıldız

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

Amerika Birleşik Devletleri’nin baskılarının ardından kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalar başlatan Huawei, HarmonyOS isimli işletim sisteminin ilk betası için tarihi açıkladı.  Geçtiğimiz aylarda...