Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Otomotiv

Mercedes-Benz’in Büyüleyici Yeni Kokpiti

Alman otomobil devi Mercedes-Benz, MBUX temelli yeni ekran teknolojisini duyurdu. Yeni donanımlar ilk olarak EQS modelinde sunulacak.

 Yeni MBUX Hyperscreen, tamamen elektrikli EQS’in iç tasarımında oldukça geniş bir yer kaplıyor. Devasa boyuttaki kavisli ekran, aracın ön iki sütununun arasını tamamen dolduruyor. Detaycı ve kaliteli tasarıma sahip ekran devasa boyutuyla oldukça dikkat çekiyor.

Öğrenme yeteneğine sahip yapay zeka (AI) yazılımına sahip sistem, kullanıcısına uyum sağlıyor ve çok sayıda araç işlevi için kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. “Sıfır Katman” adı verilen çözüm sayesinde kullanıcının alt menüler arasında gezinmesine veya sesli komutlar vermesine gerek kalmıyor. En önemli uygulamalar durum ve isteğe bağlı olarak en üstte sunuluyor. Ayrıca MBUX Hyperscreen ön yolcuya da kendine ait bir ekran ve kullanım alanı sunuyor ve yalnızca sürücüyü düşünmüyor.

MBUX 1,8 Milyondan Fazla Araçta Kullanılıyor

2018 yılında güncel A-Serisi’nde kullanılmaya başlayan MBUX, bugün 1,8 milyondan fazla Mercedes-Benz aracında kullanılıyor. MBUX’ın öğrenme özelliğine sahip sisteminin ikinci nesli ise yeni S-Serisi’nde kullanılmaya başlandı. Yeni kokpit MBUX Hyperscreen ise EQS modelinde isteğe bağlı olarak sunulacak.

Havalandırma ızgaraları da MBUX Hyperscreen ile birlikte devasa dijital ekrana entegre olarak bulunuyor. Dijital dünya ile fiziksel dünyanın birleşimi olarak nitelendirilebilecek olan bu tasarım büyük hayranlık uyandırıyor. Ekranın dış kısmı tek parça bir plastik ile çerçevelenmiş ve bu çerçevenin görünen yüzeyi “Silver Shadow” ismi verilen renge sahip. Ekranın alt bölümüne entegre edilen ortam aydınlatması ise MBUX Hyperscreen’e havada süzülüyormuş gibi bir görünüm kazandırıyor.

Yalnızca Sürücü Düşünülmemiş

Sadece sürücüsünü düşünmeyen MBUX Hyperscreen’in ön yolcuya ait bölümü de yedi farklı profile kadar kişiselleştirilebiliyor. MBUX içerisindeki eğlence fonksiyonları yalnızca yolcu için ayrılan bölümde kullanılabiliyor. Ön yolcu koltuğu boş olduğunda ise ekranın bu bölümü dekoratif bir görünüm alıyor.

Parlak bir görüntü sunmak için orta ekranda ve yolcu ekranında OLED teknolojisi kullanılıyor. Her görüntü noktasının bağımsız olarak aydınlatılması kullanılmayan görüntü piksellerinin koyu siyah görünüm almasına olanak sağlıyor. Bu sayede araç içerisinde dikkat dağıtıcı öğeler minimuma indiriliyor. Görüntü noktalarının bağımsız olarak aydınlatılmasının bir diğer katkısı ise aktif OLED piksellerinin yüksek parlaklık ve kontrast ile her açıdan net görünmesini sağlıyor.

Öğrenebilir Yapay Zeka, Bilgi ve Tasarımın Buluşması

MBUX Hyperscreen, sezgisel ve kullanımı kolay bir yapıyı da kullanıcılarına sunuyor. Hızlanma, enerji geri kazanımı gibi sürüşe ait önemli veriler ekranda sunuluyor ve kesintisiz bilgi akışı sağlanıyor. Bu bilgilerin parantez içerisinde yer aldığı ekranda mercek şeklindeki bir nesne parantezler arasında hareket ederek yerçekimini takip ediyor. Bu sayede G-Force kuvveti gerçekçi şekilde yansıtılıyor ve bilgi tasarım ile buluşuyor.

Öğrenebilir yapay zekaya sahip MBUX Hyperscreen, çok sayıda kapsamlı işlev sunuyor. Mercedes-Benz ara yüzde yapılması gereken hamle sayısını azaltmak için yapay zekayı kullanıyor. Gelişebilen yapay zeka zamanla kullanıcının davranışlarını öğreniyor ve aktif şekilde kullanıcı için doğru işlevi doğru zamanda ekranda görüntülüyor. Duruma duyarlı yapay zeka sayesinde kullanıcının ara yüz içerisinde yapması gereken hamle sayısı azalıyor ve alt menülerde kaybolmuyor.

MBUX Hyperscreen, ilk nesil MBUX’ın müşteri kullanım davranışlarına göre “Navigasyon”, “Radyo/Medya” ve “Telefon” işlevlerini en üstte tutuyor. İşlevsellik olarak navigasyon uygulaması her zaman ekranın merkezinde yer alıyor. Aktif masaj programından doğum günü hatırlatıcısına ve hatta yapılacaklar listesi önerisine kadar 20’nin üzerinde işlev, kullanıcıyla ilgili olması halinde yapay zeka yardımıyla otomatik olarak sunuluyor. Geliştiriciler, sıfır katmanda gösterilen bu öneri modüllerini kurum içinde “Sihirli Modüller” olarak adlandırıyor.

MBUX Hyperscreen’in Diğer Dikkat Çekici Özellikleri

  • – MBUX Hyperscreen ile birkaç ekran kusursuz bir şekilde birleş 141 santimetre genişliğinde, kavisli tek bir ekran şeridi
  • – Büyük ekran camı 650°C ısıda kalıplanarak üç boyutlu olacak şekilde kavisli bir forma sokuluyor. Bu işlem, ekran camının yarıçapından bağımsız olarak aracın tüm genişliği boyunca kesintisiz bir görünüm sunmasını sağlı
  • – Kullanıcının en önemli uygulamalara ulaşmak için ana menü seviyesinde gezinmesi yeterli oluyor. Mercedes-Benz buna, “Sıfır Katman” adını veriyor.
  • – Kullanım sırasında dokunmatik geri bildirim için ekranın altında toplam 12 adet etkinleştirici bulunuyor. Kullanıcı, parmağını belirli noktalara temas ettirmesiyle ekran camında bir titreşim tetikleniyor.
  • – Ekran camının iki kaplaması yansımaları azaltıyor ve temizliği kolaylaştırı Eğimli camın kendisi çizilmeye dayanıklı alüminyum silikattan oluşuyor.
  • – Güvenlik önlemleri olarak yan eşik açıklıkları ve önceden belirlenen kırılma noktalarındaki petek doku sayesinde çarpışma anında eğilen beş adet tutucu devreye giriyor.
  • – MBUX, 8 çekirdekli CPU, 24 gigabayt RAM ve saniyede 46,4 GB RAM bellek bant genişliği gibi teknik özelliklerle öne çıkıyor.
  • – 1 adet çok işlevli kamera ve 1 adet ışık sensörünün ölçüm verileri ile ekran parlaklığı ortam koşullarına uyarlanabiliyor.
  • – Ekran, ön yolcu için 7 adede kadar profil ile kişiselleştirilebiliyor.

 

Okan Ulu
Editör

Okan Ulu, Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Mezunu, Akdeniz Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi, TeknolojiHUB Kurucu Ortağı, Editör

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi

Öne Çıkan

Filmin Ertelenmesi Başrollerini Tom Holland ve Mark Wahlberg’ün paylaştığı, 16 Temmuz 2021’de sinemalara gelmesi beklenen film Uncharted ani bir karar ile 11 Şubat 2022’ye...

Advertisement

Donanım

Intel’in yeni nesil işlemci teknolojisi Rocket Lake hız aşırtma ile 6.9 GHz’e ulaştırıldı.  Henüz tanıtılmamasına rağmen heyecanla beklenen ve hakkında yeni verilerin paylaşıldığı Rocket...

Donanım

Adata, Intel Alder Lake işlemciler için DDR5-8400 bellek modüllerini hazırlıyor.  Adata, gelecekteki DDR5-8400 bellek modüllerinin Intel‘in yeni nesil Alder Lake platformunda 8400 MT/s veri...

Donanım

 RAM teknolojisindeki yeni gelişmeler, RAM fiyatlarının ucuzlamasına neden olabilir. Yeni geliştirilen RAM teknolojisi ile üretim maliyetleri düşeceği için fiyatların ucuzlaması bekleniyor. Imec program direktörü...

Donanım

 AMD Radeon RX 6700 serisi ekran kartlarının Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. AMD bir süredir Navi 22 GPU’ya dayalı AMD Radeon RX 6700 modeli...

Donanım

 TP-Link tarafından üretilen Archer T3U Plus Wi-Fi adaptörü, eski Wi-Fi teknolojilerine sahip bilgisayarlar için yüksek hız ve çift bant desteği sağlıyor. Wi-Fi teknolojisindeki yeni...

Popüler

Advertisement