Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Donanım

Nvidia İki Katına Çıktı! Dünyanın En Güçlü GPU’su A100 80GB Duyuruldu

Dünyanın En Güçlü GPU’su A100 80GB Duyuruldu

Nvidia A100 kapsamlı yapay zeka iş yüklerinin ve data analizlerinin altından kalkabilmek için tasarlanmış bir donanım. Nvidia yılın ilk çeyreğinde eski işlemcilerin 20 katına kadar performans artışı sağlayan Ampere A100’ü duyurmuştu.

Şimdi ise A100 80GB ile bellek kapasitesini 2 katına çıkaran Nvidia, araştırmacı ve mühendislere bilimsel çalışmaları için rakipsiz bir performans ve hız sağlıyor.

Nvidia A100 80GB

HBM2e teknolojisine sahip A100 yeni modeliyle saniyede 2 terabayttan fazla bellek bant genişliği sunuyor. Dünya’nın en hızlı veri merkezi GPU’su ünvanını taşıyan A100 araştırmacıların uygulamalarını çok daha hızlı çalıştırabilmelerini, daha büyük model ve veri kümeleri ile çalışabilmelerini sağlıyor.

Sektörün önde gelen sağlayıcılarından Atos, Dell, Fujitsu, GIGABYTE, Hewlett Packard, Inspur, Lenovo, Quanta ve Supermicro gibi firmaların yeni A100 ile oluşturulan sistemleri 2021’de müşterilerine sunması bekleniyor.

 

Kaynak: Nvidia News
Ali Kalburcu
Editör

Ali Kalburcu, Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi ve Sosyoloji 4. Sınıf Terk, Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi, Teknolojihub Kurucu Ortağı, Full Stack Developer

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

AMD, RX6000 serisi ekran kartlarının performansını sergilediği bir video yayınladı. Bu video ile AMD’nin ray tracing teknolojisiyle gölge ve yansımalara odaklandığını görebiliriz. Video Ryzen...