Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Falcon 9 Crew-1

Uzay

SpaceX Falcon 9 Uzay Aracını Fırlattı

4 Astronottan oluşan Crew-1, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinden SpaceX Falcon 9 Roketiyle pazar günü 19:27’de fırlatıldı.

Cumartesi gerçekleşmesi beklenen fırlatma Eta kasırgası sebebiyle ertelenmişti. SpaceX’e ait uzay aracının,  27 saat sürecek bir yolculuktan sonra  16.11.2020 Pazartesi günü 23.00’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlenmesi planlanıyor.

Crew-1’i oluşturan astronotlar Mike Hopkins, Shannon Walker, Victor Glover ve Japonya Uzay Araştırma Ajansından (JAXA) Soichi Noguchi ISS’de bilimsel araştırmalar yapmak için 6 ay süreyle kalacak.

SpaceX CEO’su Elon Musk Covid-19 şüphesiyle karantinada bulunması sebebiyle fırlatmaya katılamadı.

Donald Trump konuyla ilgili twitter hesabından “Harika bir fırlatılış. NASA, biz görevi devraldığımızda kapalı bir felaketti. Şimdi tekrar açık ara dünyadaki ‘en sıcak’, en ileri uzay merkezi.” tweetini attı.

Yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden ise yine Twitter üzerinden NASA ve SpaceX’i tebrik etti ve “Bu bilimin gücünün ve inovasyonumuzdan, yaratıcılığımızdan ve kararlılığımızdan yararlanarak neler başarabileceğimizin bir kanıtıdır.” ifadesini paylaştı.

 

Kaynak : AA

Ali Kalburcu
Editör

Ali Kalburcu, Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi ve Sosyoloji 4. Sınıf Terk, Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi, Teknolojihub Kurucu Ortağı, Full Stack Developer

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir