Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Donanım

Türkiye’nin İlk Uçan Otomobili Cezeri Testleri Başarıyla Geçti

 İlk kez 1 milyon 720 bin ziyaretçi ile Dünya rekoru kıran Teknofest 2019’da tanıtılan yerli uçan otomobil Cezeri, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen, yerli ve özgün sıfatıyla öne çıkan, Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Baykar şirketi tarafından geliştirilen araç ilk özgür uçuşunu tamamladı. Cezeri, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testinde 10 metre havalanmayı başardı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen uçuş testlerinde 11 Eylül Cuma günü güvenlik halatlarıyla bağlanarak havalandırılan Cezeri, 14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece güvenlik halatları olmadan havalandı. Böylelikle otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Türkiye’nin ilk yerli uçan otomobili Cezeri, ilk testleri başarıyla tamamladı.

 Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Selçuk Bayraktar, Cezeri’nin kullanıma başlayacağı tarihle ilgili yaptığı açıklamada yaklaşık 1,5 yıl önce hayal bir çizimle başlayan uçan araba Cezeri fikrinin ilk uçuşunu tamamlayarak gerçeğe dönüştüğünü belirtti. Bayraktar yapmış olduğu açıklamada daha gelişmiş prototipler ile insanlı uçuşlar gerçekleştirileceğini dile getirdi. Bayraktar, aracın yolculuk için kullanılmasının 10-15 yılı bulabileceğini, belirli alanlarda ve belirli amaçlarda kullanımının ise 3-4 yıl içerisinde başlayabileceğini belirtti.

 

Okan Ulu
Editör

Okan Ulu, Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Mezunu, Akdeniz Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi, TeknolojiHUB Kurucu Ortağı, Editör

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobil markası Günsel, MÜSİAD tarafından yapılan TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde 18-21 Kasım’da düzenlenecek olan fuarda tüketicilerle buluşmaya...