Connect with us

Merhaba, ne arıyorsunuz?

Oyun Konsolları

Xbox Series S ve Xbox Series X Türkiye’de Satışa Sunuldu. Bizi Neler Bekliyor?

Uzun yıllardır beklenen yeni Microsoft oyun konsolları Türkiye’de satışa sunuldu. Xbox Series S ve Xbox Series X olmak üzere iki farklı model olarak satışa sunulan yeni oyun konsollarıyla ilgili olarak Microsoft Türkiye Tüketici Kanalları Satış Direktörü Halil Gökoğlu, Hürriyet ile bir röportaj yaptı.

Her İki Konsol da Türkiye’de Aynı Anda mı Satışa Sunuldu?

Her iki üründe 10 Kasım’da Türkiye’de satışa çıktı.

Xbox Series X’in Öne Çıkan Özellikleri Neler?

Xbox Series X, Xbox One’dan 4 kat daha güçlü bir işlemciye sahip. AMD’nin Zen 2 ve RDNA 2 mimarileriyle birlikte çalışan 12 teraflopluk işleme gücü ve DirectX ray tracing ile birlikte gerçekçi gölgeler, doğru yansımalar ve gerçekçi aydınlatma sunan konsol, ultra HD 4K ve 8K’ya kadar görsel deneyim sunuyor.

Xbox Series S ve Üst Model Neye Göre Tercih Edilmeli?

Xbox Series X ile elde edilen yeniliklerin çoğu Xbox Series S’te de bulunuyor. Geriye Dönük Uyumluluk, Xbox Velocity Mimarisi, yüksek kontrol hassasiyeti ve Akıllı Teslimat Özelliği bu özelliklerden öne çıkanlar. Xbox Series S’in en ayırt edici özelliği ise şimdiye kadarki en küçük Xbox konsolumuz olması. Bunun yanında erişilebilir fiyatı ile yeni nesil performans ve hız sunması ve dijital oyunlar için disksiz, yani sadece online ortamda erişilen oyunlar için tasarlanmış olması da Xbox Series S’in öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Xbox One İçin Satılan Oyunlarla Yeni Oyun Konsolunun Uyumluluk Sorunu Olacak Mı? Kullanıcılar Daha Önce Satın Aldığı Oyunları Yeni Konsolda Oynayabilecek Mi?

Yeni oyun konsolları, Xbox One’daki binlerce dijital oyunla, hatta daha da geriye dönük olarak Xbox 360 dahil Xbox’ın dört neslinde çalışan binlerce oyun ile uyumlu şekilde çalışabiliyor. Yeni konsollar aynı zamanda orijinal Xbox oyunlarıyla da uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Her iki konsolda da yer alan Smart Delivery, nesiller boyunca sahip olduğunuz oyunların her zaman en iyi ve güncel sürümlerini oynayabilmenizi sağlayacak bir teknoloji. Smart Delivery’i destekleyen oyunlar hangi cihazda oynadığınızı otomatik olarak algılayıp oyun için en iyi sürümü size sunarak oyunları yalnızca bir kez satın almanızı sağlıyor.

Game Pass Üyeliğinden Bahseder Misiniz? O Tarafta Türkiye’de Oyuncu Kitlesi Nasıl İlgi Gösteriyor? Beklentilerinizi Karşılıyor Mu?

Xbox Game Pass’i oluştururken arkadaşlarınızla oyun dünyasını birlikte keşfetmenizi hedefledik. Son 3 yılda Türkiye’deki kullanıcıların da arasında olduğu 15 milyonu aşan üyemiz var. Pek çok oyunu içerisinde bulunduran oyun kataloğuna sahip ve aynı planda yer alan arkadaşların birlikte yeni oyun deneyimleri yaşayabilecekleri bir platform olan Xbox Game Pass’ın; Xbox Series XIS, PC ve mobil tarafta önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.

(Hürriyet)

 

 

 

Okan Ulu
Editör

Okan Ulu, Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Mezunu, Akdeniz Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi, TeknolojiHUB Kurucu Ortağı, Editör

Tıkla ve yorum yap.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Yeni bir güncelleme ile iPhone ve iPad’ler Xbox Series X Gamepad ile kullanılabilir. Microsoft ve Apple yeni Xbox Series X ve Series S gamepadlerinin...

Donanım

 Ryzen 4000 serisi APU içeren oyun konsolu Aya Neo Founder Edition Windows 10 işletim sistemi ve standart kullanıma uygun olarak piyasaya sürülüyor.  Çin’de ön...